Dom i ogród

Nowoczesne technologie – instalacje fotowoltaiczne

Branża energetyczna już od dłuższego czasu przechodzi dużą przekształcenie. Była ona nieunikniona. Zasoby nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny czy brunatny bardzo szybko się kurczą, a zapotrzebowanie energetyczne nieustannie rośnie.

Poszukiwania rozwiązania tego globalnego kłopotu doprowadziły do opracowania i wdrożenia systemów opartych na źródłach energii, które odnawiają się w niezbyt długim czasie. Takimi odnawialnymi źródłami energii są: Słońce, wiatr a także woda, a szczegółowo jej ruch, przykładowo wody rzecznej czy fal morskich.
Technologie wykorzystujące Słońce
Energia Słońca stwarzbyt ogromne możliwości dla rozbudowy systemów energetycznych. Aktualnie na rynku funkcjonują dwa rozwiązania dostępne dla każdego, kto pragnie zainwestować w ekologiczne systemy, które odpowiednio skonfigurowane z zapotrzebowaniem energetycznym gospodarstwa domowego pozwalają na spore oszczędności w budżecie domowym. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Kolektory wykorzystując energię promieniowania słonecznego, wytwarzając ciepło, które może być wykorzystane do podgrzewania wody. W ten sposób płacimy mniejsze rachunki za ciepłą wodę. Powinno się natomiast pamiętać, że ażeby solary działały wydajnie, muszą być instalowane w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych. Duże znaczenie ma zatem lokalizacja budynku, czyli odcinek jego zacienienia. Drugim rozstrzygnięciem bazującym na energii Słońca są panele fotowoltaiczne. Z wyglądu bardzo przypominają kolektory słoneczne i tak naprawdę większość z nas myli je ze sobą, jednak działają inaczej, a mianowicie przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być użyta w dowolnym celu przez właściwie każde urządzenie działające na prąd, na przykład telewizor czy komputer. Dzięki tej technologii możliwe jest uniezależnienie się od dostaw prądu sieciowego. Dokładnie tak samo jak w przypadku kolektorów instalacje fotowolaiczne wymagają dobrego miejsca. W sieci dostępne są kalkulatory pozwalające wycenić opłacalność inwestycji. Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące stopnia nasłonecznienia czy nachylenia dachu. Nie powinno się się natomiast martwić, gdyż jeżeli już nasz dach nie jest odpowiednim miejscem na montaż paneli, można je instalować też na niezależnych konstrukcjach. Takie stosuje wiele przedsiębiorstw.
Sprawdź tutaj: panele fotowoltaiczne ciechanów.