Dom i ogród

Rośliny ozdobne – budleja

Coraz częściej w polskich ogrodach pojawiają się imponujące krzewy ozdobne, które nieraz pochodzą z bardzo odległych zakątków. Właściwym przykładem takiej rośliny ozdobnej, które na stałe zagościła w przydomowych ogrodach Mieszkańców polski, jest budleja, która wywodzi się z Chin a także Japonii. Jest to krzew ozdobny, który występuje w licznych odmianach, są to zarówno odmiany karłowate, jak również rośliny, które osiągają wręcz 5 m wysokości.

Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że takie krzewy ze względu na ocieplenie klimatu, bardzo dobrze sprawdzają się na działkach, czy też w ogrodach. Warto być świadomym również o tym, że jest to roślina, która dostępna jest w licznych odmianach kolorystycznych, a więc zarówno w kolorze fioletowym różowym, ale też białym.
Rośliny ozdobne – co warto wiedzieć na temat gatunku Budleja?
Głównie powinno się zaznaczyć, że jest to roślina ozdobna, która charakteryzuje się kłosowatymi kwiatami. Potocznie nazywana jest również motylim krzewem, ponieważ jest licznie obsiadana przez motyle, które zwabione są pięknym zapachem tej rośliny. Warto także zaznaczyć, że ta roślina ozdobna ma dosyć spore oczekiwania jeżeli chodzi o wodę, w sytuacji upalnych dni letnich musi być obficie podlewana, tak ażeby nie zwiędła. Co więcej, nie dobrze znosi też niskie temperatury, w szczególności w początkowej fazie rozwoju, dlatego musi być zimą w specjalny sposób okrywana. A co najważniejsze, w sytuacji odmian niskich, które nie osiągają zbyt dużego wzrostu, może być uprawiana w specjalnych pojemnikach, a więc taka budleja będzie zdobiła balkony i tarasy. Spośród licznych odmian największą popularnością cieszy się odmiana skrętolistna, jak również odmiana Davida. Ogromną pozytywną właściwością odmiany skrętolistny jest to, że charakteryzuje się wyższą niż inne odmiany odpornością na mrozy. Co najbardziej istotne, może osiągać imponujące wymiary, ponieważ sięgające nawet 4 m. Warto być świadomym także o tym, że ta odmiana nie gorzej znosi niskie zasoby wody, jak też wysokie nasłonecznienie. Charakteryzuje się występowaniem drobnych kwiatów, które tworzą kwiatostany o kolorze błękitnym. Pamiętajmy natomiast o tym, że bez względu jaką odmianę tej rośliny wybierzemy, powinniśmy wnikliwie zaznajomić się z jej wymogami, dotyczącymi zarówno warunków glebowych, jak także adekwatnej ilości wody.

Więcej: budleja.