Finanse i bankowość

Na czym polega faktoring firmy?

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem. Warto zatem skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, przykładowo takich jak dostosowane do potrzeb klienta usługi finansowe, które pozwalają na uniknięcie zatorów finansowych, które mogą być przyczyną pełnej utraty płynności finansowej przez firmę. Wielu przedstawicieli różnorakich branż zastanawia się, faktoring co to.

Powinno się tutaj wyjaśnić, że jest to usługa finansowa świadczona przez firmy faktoringowe, nazywane zupełnie inaczej faktorem, które zajmują się wykupem faktur klienta. Klientami firmy faktoringowej najczęściej zostają przedsiębiorstwa, które wystawiają dużą liczbę faktur z odroczonym terminem płatności, a więc klienci takich firm mają czas wręcz trzy miesiące na opłacenie faktury. W praktyce znaczy to zamrożenie wielkiej liczby środków inwestycyjnych, które w normalnych warunkach przeznaczone są na bieżącą działalność firmy na rynku.
Firma faktoringowa – jakie usługi świadczy na rzecz klientów?
Na początku trzeba podkreślić, że firmy faktoringowe specjalizują się w wykupie faktur wystawianych przez klientów, a więcej firmy reprezentujące różnorodne profile działalności. Należy tutaj wspomnieć, że popularny jest w głównej mierze faktoring z regresem, który daje możliwość na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. środki finansowe płynące z wystawionych klientom faktur są przeznaczone między innymi na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, ale też uiszczanie opłat związanych z działalnością, a zatem przykładowo składki dla zakładu ubezpieczeń społecznych. Warto zdawać sobie sprawę też o tym, że możemy skorzystać z rozwiązania takiego jak faktoring odwrócony. Jest to rozwiązanie, gdzie przedsiębiorca wskazuje firmie faktoringowej swoich dostawców usług czy też towarów, którzy mogą być objęci taką usługą finansową. Jak się więc okazuje, firmy faktoringowe wychodząc vis a vis oczekiwaniom różnych klientów dostosowują własną ofertę, oferując różnorakie formy faktoringu. Możemy także skorzystać z usługi jednorazowo, by sprawdzić czy nam odpowiada.

Więcej: faktoring dla firm.