Komputery i internet

Jak zadbać o popularność bloga

Blog internetowy

Pisaniem bloga internetowego może zająć się właściwie każdy, kto kreuje coś ciekawego lub chce się podzielić własnymi przemyśleniami, czy codziennością.
O czym pisać bloga?
Na blogu można zamieszczać poprawnie wszystko, każda metoda i tematyka znajdzie swoich odbiorców.
Nie istotne, czy piszesz opowiadania, czy pamiętnik, chcesz pokazać wytwór swojej wyobraźni, czy własne życie.

Jeśli pragniesz prowadzić bloga internetowego – rób to.
Na blogach najczęściej ukazują się właśnie opowiadania w różnej tematyce, natomiast nie brakuje też blogów tematycznych: kulinaria, moda i uroda, opisy interesujących książek i filmów, którymi autor bloga preferuje się podzielić i sporo innych. Można pisać nawet o każdym swoim zainteresowaniu.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że ważny jest sposób przekazu i o tym, że blog internetowy to nie tylko i wyłącznie tekst.
Jak przyciągnąć czytelnika?
Nie ma prawdopodobnie bloga, który przypadłby do gustu każdemu. Wynika to z tego, że nie wszyscy lubimy to samo i oczywiście nie każdy temat nas zainteresuje. Dlatego nie warto się przejmować jedną, czy dwiema opiniami negatywnymi. Jednakże o ile one przeważają to już należy się zastanowić, czy na pewno wszystko jest w porządku.
A zatem o czym powinno się głównie pamiętać?

Zadbaj o wygląd strony – chaotyczne rozmieszczenie informacji sprawia, że blog internetowy wygląda niechlujnie, jednak nie dobrze dobrana paleta kolorystyczna utrudnia czytanie, co zniechęca czytelnika, bo przecież nie lubimy się długo męczyć; czytanie bloga internetowego powinno sprawiać radość. Dobre pierwsze złudzenie to połowa sukcesu zatem poświęć dłuższą chwilę na stworzenie grafiki; jeżeli już przyciągnie ona uwagę, to zachęci odwiedzającego stronę do zgłębienia treści.
Pamiętaj, że piszesz dla ludzi – niezależnie od tego, jakiego bloga internetowego prowadzisz dbaj o to, aby wpisy były sensowne, poprawne stylistycznie i gramatycznie. Pisz o tym, co uważasz za interesujące i w taki właśnie sposób to przedstawiaj. Weź pod uwagę, że czytelnik może nie znać opisywanego tematu; wyjaśniaj dość starannie, aby nikt nie musiał szukać dodatkowych informacji, w celu zrozumienia twojego wpisu.
Skup się na jednym temacie – kiedy piszesz o modzie nie publikuj nagle wpisu na zupełnie inny temat. Nawet o ile pragniesz się podzielić jakąś inną informacją, staraj się te dwie sprawy powiązać.

Pozyskanie nowych czytelników wiąże się głównie z pierwszym wrażeniem; powinno się kogoś zachęcić, by poświęcił chwilę na bliższe zapoznanie z blogiem. Jest to ważne zwłaszcza na początku, gdy mało jest czytelników, którzy mogą polecać bloga znajomym.
By zachęcić do przeczytania kolejnych wpisów ważna jest również interakcja. O ile odpowiadasz na komentarze, stosujesz się do wymagań czytelników, poruszasz proponowane przez nich tematy zwiększasz szansę na to, że wrócą na twojego bloga internetowego.
Trzymaj się również terminów. Jeśli informujesz, że wrzucisz nowy wpis w poniedziałek, to nie zwlekaj do wtorku, bo wówczas ludzie mogą już nie sprawdzić, czy coś się pojawiło.