Medycyna i uroda

AMD: współczesne strategie leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, która sprawia uszkodzenie centralnej części siatkówki oka, co prowadzi do pogorszenia widzenia. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych i niestety nie ma na nią skutecznej metody leczenia. Jednak istnieją metody leczenia AMD, które pozwalają na zahamowanie postępu choroby oraz zachowanie jak najdłużej dobrej ostrości wzroku.

Leczenie AMD – jakie metody są stosowane?

Leczenie AMD polega głównie na spowolnieniu postępu choroby a także poprawie jakości życia pacjenta. W sytuacji AMD wykorzystuje się różne metody leczenia, tj. leki, terapia fotodynamiczna, zabiegi laserowe, a także metody dietetyczne.

Leki anty-VEGF – to leki, które hamują działanie białka VEGF, odpowiedzialnego za powstawanie naczyń krwionośnych. Stosowanie leków anty-VEGF prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń krwionośnych w oku, co niweluje ryzyko powstania obrzęku siatkówki i utraty ostrości wzroku.

Terapia fotodynamiczna – to forma, która polega na podaniu leku, który następnie jest aktywowany przez specjalne światło. Sprawia to zamknięcie naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do powstania obrzęku siatkówki.

Zabiegi laserowe – to forma, która polega na skierowaniu wiązki lasera na zmodyfikowane obszary siatkówki, co prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do choroby. Zabiegi laserowe nie przywracają utraconej ostrości wzroku, niemniej jednak pomagają w zachowaniu resztek zdolności widzenia.

Metody dietetyczne – dieta bogata w antyoksydanty, cynk i kwasy omega-3, które znajdują się w owocach, warzywach, rybach i orzechach, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia oczu i spowolnieniu postępu choroby. Zaleca się unikanie tłustych i przetworzonych pokarmów a także towarów bogatych w cukier.

Nie ma jednej, skutecznej metody leczenia AMD. Leczenie powinno być dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta, a jego skuteczność uzależniony jest od stopnia wyspecjalizowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia AMD?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko wystąpienia AMD. Należą do nich:

wiek – im starszy wiek, tym większe ryzyko wystąpienia choroby,
genetyka – dziedziczne mutacje genów związanych z AMD mogą zwiększać ryzyko choroby,
palenie papierosów – palenie zwiększa ryzyko wystąpienia AMD,
dieta – dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w składniki odżywcze zwiększa ryzyko choroby,
choroby współistniejące – osoby z cukrzycą i chorobami serca mają większe ryzyko wystąpienia AMD.

Jakie są objawy AMD?

Objawy AMD są różnorodne, natomiast najczęstszym objawem choroby jest stopniowe pogorszenie widzenia. Pacjenci zwykle zauważają problemy z widzeniem najmniejszych elementów i czytaniem, oraz zniekształcenie linii prostych i zniekształcenie barw. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do zupełnej utraty ostrości wzroku.

Zobacz także: leczenie AMD.