Motoryzacja

Auto zastępcze

Każdy kierowca, który ma wykupione ubezpieczenie a albo rozszerzony Assistance, może się ubiegać o tak zwane auto zastępcze. Czym jest takie auto zastępcze? Otóż jest to samochód, który otrzymujemy od ubezpieczyciela do użytkowania na czas, kiedy masz ubezpieczony samochód nie jest zdolny do jazdy.
Czyli przykładowo samochód brał udział w stłuczce i w tej chwili jest w warsztacie mechanicznym, a na czas naprawy potrzebujemy mieć drugie auto i właśnie wówczas stosowany jest samochód zastępczy.

Samochód z OC sprawcy to za wielu osób dosyć tajemnicze zagadnienie, bo zwykło się sądzić, że auto takie należy się tylko wówczas, kiedy mamy stosowne ubezpieczenie. Tymczasem można bardzo podobnyochód dostać nawet wtedy, gdy my nie mamy ubezpieczenia, ale sprawca zdarzenia miał takie ubezpieczenie. Bez wątpienia trzeba się uprzednio skontaktować z ubezpieczycielem sprawcy i omówić tę kwestię. Auto z OC sprawcy przyznawane jest zwykle od ręki, zaraz po załatwieniu wszystkich kwestii formalnych, niemniej jednak w pewnych przypadkach może to trwać nawet kilka dni. Kiedy się tak dzieje, to nasz samochód może być akurat już naprawiony, więc nie będzie nam się wcale opłacało brać na jeden dzień tego samochodu zastępczego, ale powinno się posiadać świadomość, że takie auto nam się po prostu powinno się. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, więc nawet nie pomyślą, aby ubiegać się o przyznanie takiego auta zastępczego, dlatego ta wiedza jest w takiej sytuacji bardzo pomocna, bo nie powinno się na czas naprawy własnego auta wynajmować innego auta za środki finansowe. Użytkowanie na czas naprawy może być dla nas darmowe, jeżeli już weźmiemy właśnie auto zastępcze. Procedury przyznawania samochodów zastępczych są różne w zależności od firmy ubezpieczeniowej, więc w tym przypadku dobrze byłoby przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, bo tam wszystkie te kwestie znajdują się i są bardzo gruntownie opisane. Tak więc wystarczy, że jedynie się z tym zaznajomimy i już wiemy, na jakich zasadach to działa i czy identycznyochód nam się powinno się, czy nie. Nie za każdym razem tak wszak jest.
Zobacz więcej: wypożyczalnia samochodów siedlce.