Motoryzacja

Co oznacza elektromobilność

Pojazd elektryczny używa energię elektryczną do ładowania akumulatorów zamiast paliwa, czyli benzyny lub ropy (ewentualnie gazu lpg). Dzięki temu jest bardziej ekologiczny, bo paliwa kopalne emitują spaliny, które są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Eksperci uważają, że pojazdy elektryczne są bardziej wydajne, a to dosłownie w połączeniu z rosnącymi kosztami energii elektrycznej znaczy, że na??ładowanie auta elektrycznego jest znacznie tańsze niż tankowanie benzyny albo oleju napędowego.

Wynika to również z tego, że paliwa także drożeją w nie mniejszym stopniu niż energia elektryczna wykorzystywana w samochodach elektrycznych. Każdy, kto chce sprawdzić, jak użytkuje się takie samochody, może zdecydować się na wynajem pojazdów elektrycznych. Te na prawdę często używane są w zakładach pracy, ponieważ bez emisji spalin mogą poruszać się po halach w fabrykach. To bardzo dobre rozwiązanie chociażby biorąc pod uwagę na to, że takie auta elektryczne w pomieszczeniach i tak nie mogą rozwijać dużych prędkości. Samochody elektryczne, podobnie jak
wózki golfowe elektryczne, porusząją się z niewielką prędkością. Napędy elektryczne są o sporo mniej awaryjne niż te, które wykorzystują paliwa. To powoduje, że samochody elektryczne rzadziej się psują. Przy tym serwis pojazdów elektrycznych jest tańszy. W samochodach na paliwa stałe należy co roku wymieniać filtry oraz olej. W autach elektrycznych nie ma potrzeby dokonywać takich przeglądów. Z roku na rok rośnie żywotność i sprawność baterii, które stosowane są w samochodach elektrycznych. Jeśli ten trend się utrzyma, samochody elektryczne mogą zrewolucjonizować nasz rynek motoryzacyjny. Samochody elektryczne są lepsze dla naszej planety, koszt ich eksploatacji jest znacznie niższy. Emitują również mniej hałasu, bo silnik elektryczny funkcjonuje znacznie ciszej niż silniki spalinowe. W niektórych miastach parkowanie samochodami elektrycznymi jest bezpłatne. Już niebawem stare samochody z silnikami spalinowymi w ogóle nie wjadą do niektórych miast.

Więcej: pojazd elektryczny.